Międzybrodzie Żywieckie

Międzybrodzie liczy sobie ok. 1 463 mieszkańców.
Zajmuje powierzchnię 10,03 km²

Międzybrodzie Żywieckie położone jest obok Jeziora Międzybrodzkiego, w dolinie potoku Isepnica. Na terenie miejscowości zlokalizowana jest Elektrownia Szczytowo-Pompowa „Porąbka-Żar” ze zbiornikiem wodnym na szczycie góry Żar, która jest pierwszą w Polsce, podziemną szczytowo-pompową elektrownią,. Wioska połączona jest ze szczytem góry Żar 6-cio kilometrową drogą i kolejką L-T „Żar”. U podnóża góry Żar znajduje się lotnisko, należące do Szkoły Szybowcowej „Żar”, która już od lat powojennych jest miejscem treningu i spotkań pilotów szybowcowych z Polski i innych krajów. Jako zabytek należy wymienić „Dzwonnicę pod Żarem” z 1928 r. Międzybrodzie Żywieckie posiada dużą bazę gastronomiczno-noclegową i turystyczną. Do ważniejszych imprez organizowanych na terenie miejscowości należy zaliczyć Międzynarodowe Mistrzostwa Szybowcowe „Euroregion Beskidy”, „Święto Lotnictwa” i „Międzynarodowy Bieg Górski Żar”. Wyjątkowa i tajemnicza jest natomiast góra Żar (761 m), która jak magnes przyciąga turystów, także w dosłownym tego słowa znaczeniu: na pewnym odcinku przedmioty – wbrew prawom fizyki – zamiast się staczać, suną pod górę. Według legendy jest tam ukryty skarb.

Do parafii należy także część Międzybrodzia Bialskiego i Czernichowa.