Orszak Trzech Króli
Droga Krzyżowa
Niedziela Palmowa
NiedzielaPalmowa
Odpust
Odpust
Odpust
Dziękczynienie za zbiory
Dziękczynienie za zbiory
Dziękczynienie za zbiory

Gazetka „Gaude Mater”

Pomysł stworzenia gazetki parafialnej zrodził się samoistnie wśród wąskiej grupy lektorów przed Adwentem 2009r. a więc w granicach listopada. Niedługo też zastanawialiśmy się nad nazwą, wybraliśmy Gaude Mater – Wesel się Matko. Są to pierwsze słowa Hymnu napisanego jako pochwała cnót św. Stanisława męczennika, Patrona Polski. Odnosi się on nie do Maryi, ale do Polski, do Narodu gdyż w oryginale brzmi: Gaude Mater Polonia – Wesel się Matko-Polsko. My jednak, kierujemy go do naszej Patronki – Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Samo zawołanie Gaude Mater jest wyzwaniem. Jest wyzwaniem, ponieważ aby Matka mogła się cieszyć, należy spełniać jej przesłanie zawarte na kartach Ewangelii św. Jana (2, 5): Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Gdy będziemy się starać wypełniać to, co Chrystus nam powie, do czego nas wzywa, gdy przekujemy słowo w czyn, wtedy z pewnością Matka będzie się weseliła.

Gaude mater Polonia
O ciesz się, Matko-Polsko

Łacina
Gaude, mater Polonia,
prole fecunda nobili.
Summi Regis magnalia
laude frequenta vigili.
Cuius benigna gratia
Stanislai Pontificis
passionis insignia
signis fulgent mirificis.
Hic certans pro iustitia,
Regis non cedit furiae:
Stat pro plebis iniuria
Christi miles in acie.
Tyranni truculentiam,
Qui dum constanter arguit,
Martyrii victoriam
Membratim caesus meruit.
Novum pandit miraculum
Splendor in sancto ceritus,
Redintegrat corpusculum
Sparsum caelestis medicus.
Sic Stanislaus pontifex
Transit ad caeli curiam,
Ut apud Deum opifex
Nobis imploret veniam.
Poscentes eius merita,
Salutis dona referunt:
Morte praeventi subita
Ad vitae potum redeunt.
Cuius ad tactum anuli
Morbi fugantur turgidi:
Ad locum sancti tumuli
Multi curantur languidi.
Surdis auditus redditur,
Claudis gressus officum,
Mutorum lingua solvitur
Et fugatur daemonium.
Ergo, felix Cracovia,
Sacro dotata corpore
Deum, qui fecit omnia,
Benedic omni tempore.
Sit Trinitati gloria,
Laus, honor, iubilatio:
De Martyris victoria
Sit nobis exsultatio.
Amen
Polski
O ciesz się, Matko-Polsko,
w sławne potomstwo płodna!
Króla królów i najwyższego Pana wielkość
Uwielbiaj chwałą przynależną.
Albowiem z Jego łaskawości
Biskupa Stanisława męki
Niezmierne, jakie on wycierpiał,
Jaśnieją cudownymi znaki.
Potykał się za sprawiedliwość,
Przed gniewem króla nie ustąpił:
I staje żołnierz Chrystusowy
Za krzywdę ludu sam do walki.
Ponieważ stale wypominał
On okrucieństwo tyranowi,
Koronę zdobył męczennika,
Padł posiekany na kawałki.
Niebiosa nowy cud zdziałały,
Bo mocą swą Niebieski Lekarz
Poćwiartowane jego ciało
Przedziwne znowu w jedno złączył.
Tak to Stanisław biskup przeszedł
W przybytki Króla niebieskiego,
Aby u Boga Stworzyciela
Nam wyjednać przebaczenie.
Gdy kto dla zasług jego prosi,
Wnet otrzymuje zbawcze dary:
Ci, co pomarli nagłą śmiercią,
Do życia znowu powracają.
Choroby wszelkie pod dotknięciem
Pierścienia jego uciekają,
Przy jego świętym grobie zdrowie
Niemocnych wielu odzyskuje.
Słuch głuchym bywa przywrócony
A chromy kroki stawia raźno,
Niemowom język się rozwiązał,
W popłochu szatan precz ucieka.
A przeto szczęsny ty, Krakowie,
Uposażony świętym ciałem,
Błogosław po wsze czasy Boga,
Który z niczego wszystko stworzył.
Niech Trójcy Przenajświętszej zabrzmi
Cześć, chwała, sława, uwielbienie,
A nam tryumfy męczennika
Niech wyjednają radość wieczną.
Amen

Nasze logo zaczerpnęliśmy z wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Nasza Parafialna Gazetka Gaude Mater, sięga do nauczania papieskiego aby je przybliżać. Przedstawiamy również sylwetki osób które mogą nas inspirować, są przykładem, że Ewangelią nie tylko można, ale trzeba żyć. Przykładami takich osób są oczywiście Jan Paweł II, Benedykt XVI, Matka Teresa z Kalkuty, rzesze świętych, ale także np. Ronald Reagan, Martin Luter King, Ryszard Kaczorowski. Przybliżamy również inne wielkie sylwetki, niekoniecznie katolików czy chrześcijan, np. Mahatmę Ghandiego, Dalajlamę. Staramy się wskazać, że wiara przynosi owoc, gdy się w nią autentycznie angażujemy, gdy od nas wymaga, gdy jest pracą nad sobą a nie tylko – powierzchownie traktowana – kwiatkiem do kożucha. Dlatego staramy się również przybliżać sens samej Liturgii i jej symboliki, poświęcamy też miejsce na stronach naszej skromnej Gazetki, formacji duchowej. Oczywiście można także znaleźć dyżury różańcowe i dyżury sprzątania na poszczególne miesiące, a także np. przy okazji świąt czy rekolekcji – ramowy plan tych wydarzeń. Nasza parafialna gazetka jest miesięcznikiem.

Redakcja Gaude Mater nie czerpie korzyści finansowych z rozprowadzania Gazetki. Składane ofiary przeznaczamy wyłącznie na cele parafialne. W ten sposób dzięki uprzejmości i hojności naszych Czytelników ufundowaliśmy już wiele potrzebnych paramentów liturgicznych do kościoła. Można i należy powiedzieć, że to wyłączna zasługa Czytelników.

Serdecznie dziękujemy Parafianom, którzy zawsze życzliwie przyjmują nowe wydania GM.

W danych numerach Redakcja porusza tematy wskazane przez swojego opiekuna ks. Proboszcza. Jednak teksty po zatwierdzeniu przez księdza, dobiera jak i samemu pisze Redakcja.

Za

2024 © parafiamz.pl. All Rights Reserved.
Używamy plików cookies i podobnych technologii w celu realizacji usług, reklamy, statystyk, optymalizacji. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polityka Prywatności