Domowy Kościół

Domowy Kościół Ruchu Światło Życie (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END).

Założycielem jest Sługa Boży Ks.Franciszek Blachnicki.

DK zwraca szczególną uwagę na DUCHOWOŚĆ MAŁŻEŃSKĄ, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Duchową kolebką DK jest Krościenko n/Dunajcem, gdzie w 1973 roku odbyła się pierwsza oaza rodzin, która zapoczątkowała rozwój ruchu.

DK dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:
– życia Słowem Bożym,
– życia modlitwą,
– życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,
– dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi,
– postawy służby we wspólnocie Kościoła.

Budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne:
– codzienna modlitwa osobista,
– regularne spotkanie ze Słowem Bożym,
– codzienna modlitwa małżeńska,
– codzienna modlitwa rodzinna,
– comiesięczny dialog małżeński,
– systematyczna praca nad sobą,
– uczestnictwo przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych.

Dzięki wprowadzeniu w życie tych elementów następuje indywidualne zbliżenie się małżonków do Boga i wzrastanie na drodze duchowości małżeńskiej.

Krąg
Krąg tworzy 4-7 małżeństw. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa _ dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Spotkania kręgu odbywają się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest duchowa pomoc księdza moderatora _ doradcy i opiekuna duchowego.

Jeśli chcecie
. – umacniać swoją wiarę
– pielęgnować miłość małżeńską
– nauczyć się rozwiązywania konfliktów