Ks. Michał Kliś
Boże Ciało
Boże Ciało
Boże Ciało
Odpust
Odpust
Odpust

Pogrzeb ks. kan. Michała Klisia

 „Bóg wybiera dla każdego z nas najlepszą chwilę na odejście z tego świata, choć po ludzku odszedłeś Michale za wcześnie” – powiedział w Międzybrodziu Żywieckim podczas pogrzebu zmarłego ks. kan. Michała Klisia jego rocznikowy kolega i przyjaciel ks. Andrzej Kopicz. Były proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu należał do kapituły kolegiackiej przy bazylice św. Floriana w Krakowie. Przeżył 62 lata, w tym 37 jako kapłan.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14 maja 2020 r. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Międzybrodziu Żywieckim, w rodzinnej parafii zmarłego kapłana. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Roman Pindel. Wśród koncelebransów byli także: bp Jan Zając z Krakowa, rocznikowi koledzy z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. W świątyni modliła się najbliższa rodzina. Podczas transmisji przez internet duchowo łączyli się parafianie i przyjaciele ks. Michała.

Bp Pindel zaznaczył na początku, że liturgia przy trumnie kapłana jest podziękowaniem za jego życie i powołanie, dziękczynieniem za niesioną przez niego posługę i uczynione dobro.

W homilii ks. Kopicz zauważył, że po ludzku sądząc ks. Michał odszedł za wcześnie. „Mogłeś być jeszcze wśród nas. Brakuje cię. I będzie cię brakowało. Ale ty już jesteś po drugiej stronie” – zaznaczył kaznodzieja i przywołał postać zmarłego przyjaciela, który, jak wspomniał, był „koleżeński i przyjacielski”. „Był zawsze otwarty i szczery, niektórzy mówili, że był nawet za wesoły. Był też wrażliwy na biedę” – wspominał duchownego, który jeszcze w seminarium musiał przejść służbę wojskową w Bartoszycach.

Zauważył jednocześnie, że kapłan miał w sobie wielką pogodę ducha. „Gdybyś był tu wśród nas, pewnie powiedziałbyś: Radujcie się i weselcie! Jesteście przyjaciółmi Boga! Jesteście wybrani! Jesteście posłani!. Biegnij tą drogą prawdziwą do życia wiecznego i niech ta droga stanie się dla ciebie bramą miłosierdzia, a w tej bramie miłosierdzia niech stanie Jezus Chrystus – Najwyższy Kapłan i niech wyszepce: Niech twoje słabości nie oddzielą cię od mojej miłości – powiedział na koniec ks. Kopicz.

Nad trumną słowa pożegnania wypowiedział proboszcz międzybrodzkiej parafii ks. Janusz Kuciel, przypominając, że mieszkańcy wioski na Żywiecczyźnie szanowali i lubili wywodzącego się z tej ziemi rodaka, choć z powodu pandemii nie mogli pojawiać się na ostatnim pożegnaniu.

W imieniu międzybrodzkich księży rodaków kapłana pożegnał ks. Józef Orawczak.

Kondukt z trumną z ciałem kapłana po liturgii przeszedł na pobliski cmentarz, gdzie w asyście strażaków doczesne szczątki księdza Michała spoczęły w grobowcu.

13 maja w krakowskiej kolegiacie św. Floriana odbyła się pierwsza część uroczystości pogrzebowych. Mszę żałobną sprawował kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej. Tego samego dnia także wierni z parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu pożegnali swego proboszcza.

Śp. ks. Michał Kliś urodził się w 1957 roku. Jako seminarzysta musiał odbyć służbę wojskową w niesławnej jednostce w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1983 roku. Swą pracę duszpasterską zaczął od parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, potem trafił do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w krakowskich Łagiewnikach. Był proboszczem w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Miętustwie na Podhalu. W 2012 r. został proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu

W grudniu 2019 r. ks. Kliś został skierowany na urlop zdrowotny. Na początku tego roku rozpoczął pracę kapelana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Pozostałe zdjęcia w galerii.

2020 © parafiamz.pl. All Rights Reserved.
Używamy plików cookies i podobnych technologii w celu realizacji usług, reklamy, statystyk, optymalizacji. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polityka Prywatności