Parafia w Międzybrodziu Żywieckim
 • splash
 • splash
 • splash
 • splash
 • splash
 • splash
 • splash
 • splash
 • splash
 • splash
 • splash
 • splash
 • splash
 • splash

Porządek Mszy Świętych

niedziela:
poniedziałek:
wtorek:
środa:
czwartek:
piątek:
sobota:
8:oo, 11:oo, 16:oo
7:oo
18:oo
18:oo
7:oo
18:oo
7:oo, 18:oo

Kancelaria Parafialna

wtorek, środa, piątek
pół godz. po Mszy św. wieczornej

środa, czwartek
pół godz. po Mszy św. porannej

inne terminy (ustalanie Chrztu, Ślubu)
po uzgodnieniu

Telefon: 33 866 12 91

Kontakt

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
ul. Beskidzka 23
34-312 Międzybrodzie Żywieckie
e-mail: parafiamz@parafiamz.pl

Telefon: 33 866 12 91
Proboszcz: 600 934 189

numer konta:
55 8120 0003 2001 0028 0893 0001

porządekPorządek Mszy Świętych
kancelariaKancelaria Parafialna
kontaktKontakt
14.07.2018
 

Nabożeństwo Fatimskie

W piątek, 13 lipca odbyło się kolejne nabożeństwo fatimskie w naszej parafii. Modlitwę różańcową prowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a całość liturgii miała oprawę góralską. Dziękuję wszystkim parafianom i gościom za wspólna modlitwę. Dziękuję rownież Związkowi Podhalan za obecność z pocztem sztandarowym i wsparcie naszej grupy Roztoka i Kóła Gospodyń Wiejskich w śpewie i grze na instrumentach.
 

06.07.2018
 

Remont wieżyczki

Od poniedziałku, 25 czerwca ruszyły prace remontowe na wieżyczce  kościoła. Zostały już wymienione zniszczone przez korniika i wodę elementy drewnianej konstrukcji wewnątrz wieży i rozpoczęto przce na zewnątrz.
 

06.07.2018
 

Odpust parafialny

W niedzielę, 24 czerwca, obchodziliśmy w naszej parafii odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył Ks. Eugeniusz Nycz - proboszcz parafii Porąbka, a koncelebrowali księża: Ks. Andrzej Góral - Orioniasta, rodacy: Ks. Szymon Kos i Ks. Michał Kliś, który wygłosił slowo Boże oraz  Ks. Jan misjonarz w Togo i Ks. Józef Lach - kapelan sióstr w Kętach.  W mszy świętej uczestniczyły liczne delegacje i poczty sztandarowe oraz duża liczba parafian i gosci.06.07.2018
 

Wakacje

22.06.2018
 

Nasza patronka

 
Historia, tradycja, legenda obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy      
 
Szesnastowieczna legenda opowiada o pewnym kupcu, który wykradł cudowny wizerunek z jednego z kościołów na wyspie Krecie. Kupiec ukrył obraz w swoim bagażu i wsiadł na okręt, który płynął na Zachód. Dzięki Bożej Opatrzności i opiece Matki Najświętszej statek ocalał pośród gwałtownej burzy morskiej i dobił szczęśliwie do poru przeznaczenia. W rok później kupiec znalazł się wraz ze skradzionym obrazem w Rzymie.
Ciężka choroba sprawiła, że musiał on szukać schronienia w domu swego przyjaciela. W godzinie śmierci wyjawił przyjacielowi sekret swojego obrazu, prosząc, by ten umieścił go w jakimś kościele. Przyjaciel przyrzekł spełnić to życzenie, ale ponieważ jego żona nie chciała pozbyć się tak pięknego wizerunku, umarł bez spełnienia obietnicy. Matka Boża objawiła się jednak jego córce, sześcioletniej dziewczynce, i wyraziła życzenie, by obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy został umieszczony w kościele pod wezwaniem św. Mateusza Apostoła, wznoszącym się między bazylikami Santa Maria Maggiore i św. Jana na Lateranie.
Tradycja podaje, że dziewczynka przekazała prośbę Madonny swojej matce, a ta „po wielu wątpliwościach i oporach, 27 marca 1499 roku oddała obraz zakonnikom obsługującym kościół św. Mateusza Apostoła”. W świątyni tej obraz odbierał cześć przez następnych 300 lat. Tak rozpoczął się drugi etap historii ikony i nabożeństwo Do Matki Bożej Nieustającej Pomocy zaczęło się rozszerzać po całym Rzymie.
Począwszy od 1739 roku kościół św. Mateusza i przyległy mu klasztor został powierzony opiece augustianów irlandzkich (zakonników).W 1798 r. Kościół i klasztor uległy prawie całkowitemu zniszczeniu na skutek działań wojennych. Część augustianów wyjechała, część wróciła do Irlandii, część przeprowadziła się do pobliskiego klasztoru zabierając ze sobą obraz Matki Bożej. Gdy w 1819 roku przejęli pod opiekę zbudowany nad Tybrem kościół Santa Maria Posterula zabrali też znowu obraz Madonny z kościoła św. Mateusza. Ponieważ w tym kościele czczono obraz Matki Bożej Łaskawej ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy umieszczono w prywatnej kaplicy, gdzie pozostawała zaniedbana i zapomniana przez wszystkich z wyjątkiem brata Augustyna Orsetti, młodego zakonnika posługującego przedtem w kościele św. Mateusza. Jego wielkim pragnieniem było,  aby obraz ten znowu był znany i czczony, o to też bardzo się modlił. Jednak umarł nie doczekawszy się zrealizowania swego pragnienia.
W styczniu 1855 Redemptoryści, którzy w tym czasie rozszerzyli swoją działalność na Europę Zachodnią i Amerykę Północną, nabyli w Rzymie rezydencję zwaną „Villa Caserta”, celem przekształcenia jej w główny dom Zgromadzenia. Na terenie tej posiadłości znajdowały się właśnie ruiny kościoła św. Mateusza.
Redemptoryści interesowali się historią swojej nowej posiadłości i na skutek poszukiwań dowiedzieli się o istnieniu cudownego obrazu,  który przez wieki był czczony w kościele św. Mateusza. Tak się złożyło,  że do ich nowicjatu wstąpił dawny ministrant, który znał brata Augustyna Orsetti i któremu powiedział on skąd ten obraz pochodzi oraz wiedział, gdzie się obecnie znajduje. Redemptoryści zapragnęli lepiej poznać obraz i wystąpili do papieża Piusa IX z petycją, aby ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy została umieszczona w kościele redemptorystów wybudowanym przy Via Marulana, opodal miejsca, gdzie niegdyś znajdował się kościół św. Mateusza. Papież przychylił się do tej prośby zaznaczając : „Uczyńcie ten obraz znanym na całym świecie”. W styczniu 1866 ikona została odebrana augustianom. Obraz odrestaurowano i 26 kwietnia 1866 roku ponownie wystawiono do kultu publicznego.
 
 
Patrząc na obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy należy mieć zawsze na uwadze, że mamy do czynienia z ikoną (gr. eikón = obraz), która jest czymś więcej, aniżeli zwykłym przedstawieniem wydarzeń czy osób. Ikona czyni obecnym to, co przedstawia. Jest ona punktem spotkania tajemnicy Boga z rzeczywistością ludzką. Sama jest więc ołtarzem.
Ikona jest owocem pokuty i modlitwy jej twórcy. Jako przedmiot medytacji ma wspomóc nasze zanurzenie w tajemnicę, którą przedstawia. Większość malarzy ikon, to twórcy anonimowi. Z dużym prawdopodobieństwem możemy jednak stwierdzić, że autor tej ikony był mnichem pochodzącym z Krety. Z racji artystycznych, zgodnie z typem obrazu, ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy została nazwana „Matką Bożą Bolesną". Przedstawia ona Dziewicę, Matkę Boga trzymającą na ramieniu Dzieciątko Jezus, zaś po bokach archaniołów Michała i Gabriela, niosących narzędzia zbawczej Męki Jezusa. Postacie te są opisane przy pomocy liter umieszczonych na ikonie:
ΜΡ – ΘΥ = Matka Boga (po obu stronach górnej części obrazu);
'ΙC – XC = Jezus Chrystus (po prawej stronie głowy Dzieciątka Jezus);
OAM = Archanioł Michał (nad aniołem, po lewej stronie patrzącego);
OAΓ = Archanioł Gabriel (nad aniołem, po prawej stronie).
Maryja przedstawiona jest do połowy postaci, ale stwarza wrażenie, jakby stała. Jej oblicze wydaje się być lekko pochylone w stronę Dzieciątka. Prawą, dużą dłonią o długich palcach (charakterystyczne dla obrazów typu „Hodigitria”– wskazująca drogę) zdaje się wskazywać na Dzieciątko, któremu obejmuje ręce. W jej spojrzeniu przebija czuły smutek. Nie patrzy na swojego Syna, lecz zdaje się rozmawiać z patrzącym na obraz. Dzieciątko Jezus spoczywa na lewym ramieniu Matki, podczas gdy Jego ręce mocno ujmują Jej dłoń. Opadający prawy sandał prawej nogi pozwala zobaczyć spód stopy, co może oznaczać, że będąc Bogiem jest także człowiekiem. Stopy i szyja wyrażają nagły odruch lęku przed czymś, co ma niebawem nadejść. Tym, co wydaje się przerażać Dziecię, jest wizja męki wyrażona poprzez krzyż i gwoździe ukazywane przez Archanioła Gabriela. Po drugiej stronie Archanioł Michał przedstawia inne narzędzia męki: włócznię, trzcinę z gąbką i naczynie z octem.

14.06.2018
 

Piknik
IV      PIKNIK  PARAFIALNY  SPONSORZY
 1. Albatros  paralotnie   Owczarz Wojciech
 2. Biuro Rachunkowe Fiskus Sypta Wiesław
 3. Błachut Jan
 4. Bronowscy Piekarnia Czernichów
 5. Chamera Jadwiga
 6. ETINEL Łukasz Kliś
 7. Eurofirany  Choczyńscy  z  Żywca
 8. Fluder Trans    Dariusz Fluder
 9. FURAŻ – hurtownia art. Spożywcze Żywiec
 10. Gofry u GafiegoI – Gabriel Ficoń
 11. Gościniec Żar   Mydło Zofia
 12. GSS Żar
 13. GT LUX Talik Marek
 14. Hotel Żywiecki   Przyłęków
 15. Hurtownia BUDOWLANKA   Marek Słowik  Żywiec
 16. Karaiby na niby Anna, Adam Kliś
 17. Karczma u Putina Izabela Krzysztof Staszewscy
 18. Kos Adam
 19. Łukasz Zyzak, Mariusz Krystian Bulwarek Autka Marzeń W. Górka
 20. Madej Tadeusz
 21. Makarony Międzybrodzkie
 22. Martyna, Tomasz Piec
 23. Ośrodek Wczasowy Niagara Krzysztof Klima
 24. Pamiątki z góry Żar – Świerkot Edward
 25. Park Linowy
 26. PGE Energia Odnawialna
 27. Pizzeria Dominium Góra Żar Izabela Wawak
 28. PKL Zakopane – Góra Żar
 29. Pro Trak  Czernichów    Prochot Jacek
 30. Przystań Wodna   Krzak Bronisław
 31. Przystań Wodna Zatoczka  Kliś Tadeusz
 32. Przystań wodna,   Rejsy Statkiem     Dusza Robert
 33. Rada Rodziców Przedszkola M Żywieckie
 34. Rada sołecka
 35. Salon fryzjerski  Procner  Renata
 36. Sauny Góralskie do pocenia Żywiec
 37. Sklep Ogólnospożywczy  Bocheńska Wiesława
 38. Sklep Ogólnospożywczy Kubieniec Renata
 39. Sklep Ogólnospożywczy Lewiatan Kołek Barbara
 40. Sklep Ogólnospożywczy Łatanik Wojciech Czernichów
 41. Słoneczny Stok Dajda Jarosław
 42. Smoła Patryk
 43. SOLIDPRO  Baruciak Przemysław
 44. Spółka Leśna ŻAR
 45. TS Podbeskidzie
 46. Woźniczka- wody
 47. Wspólnota Leśno pastwiskowa
 48. Zajazd na zaporze
 49. Zakład stolarski   Kołek Jan
 50. Ośrodek Wczasowy RELAX
 51. Zajazd Nad Wodą
 52. Kotrys Zbigniew
 53. Kliś Robert
 54. Pituła Janina, Kołakowski Jerzy, Kliś Ryszard, Madej Małgorzata, Martyniak Jolanta, Harężlak Danuta, Izydorczyk Aleksandra, Urbańska Ewa, Kos Mariusz
 
 
Współorganizatorzy pikniku:
 1. Dolina Isepnicy z Międzybrodzia Żywieckiego
 2. Drewniak Tomasz Nagłośnienie
 3. Fotografia - Kliś Tadeusz
 4. Gmina Czernichów
 5. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
 6. Gminny Ośrodek Kultury w  Świnnej
 7. Harcerze
 8. Koło Gospodyń Wiejskich
 9. KP Policji Żywiec
 10. Ochotnicza Straż Pożarna
 11. Orkiestra Dęta OSP M. Bialskie
 12. Parafialny chór  FIACOLA
 13. Przedszkole
 14. Schola Parafialna
 15. Szkoła Podstawowa
 16. Zespół Muzyczny Kliś Stanisław z córką Beatą.
 17. Zespół POWER DANCE- Zuzanna Kamecka
 18. Zespół skrzypcowy

01.06.2018
 

Święto strażackie pod Grojcem